16

Tem, 2016

Poliüretan Enjeksiyon

By: | Tags: | Comments: 0

Poliüretan enjeksiyon konusu hakkında; Polimer malzeme küçük moleküllerin sürekli olarak birbirini takip etmesi sonucu oluşan makro bileşiklerdir. Su kanal ve sızıntılarını önlemek amacıyla polimer malzemenin uygulama alanına enjekte edilmesine poliüretan enjeksiyon denir. Çatlaklardan su ve benzeri sıvılar gelebilir. Bu gibi sorunlarda çatlak olan bölgeye esaslı reçineler enjekte ederek, çatlaklar kusursuz bir şekilde doldurulur. Çatlağa enjekte edilen enjeksiyon, sıvı ile temasa geçtiği ve birleştiği noktada hacminin 30 katı şişecektir. Şiştikten sonra çatlak veya beton gözenekleri, su sızan yerler içerisindeki suyolu enjekte edilerek kapatılmış olur.

Poliüretan enjeksiyon esnek bir yapıya sahiptir. Esnek bir yapıya sahip olmasının nedeni birçok faaliyet alanında kullanım sağlayabilmesidir. Bu kullanım alanlarında kullanarak birçok sorunun üstesinde gelebilmektedir. Esnek olmasının bu yönlerden artı yönü oldukça kuvvetlidir. Su kaçakları ve sızıntılarda kesin çözüm sunar. Su kaçaklarının önlemesinde önemli bir rolü vardır. Yapılan enjeksiyon uygulamasıyla su kaçağını tabanı doldurulmuş olup, oluşacak olan zararın önüne geçilmiş olur. İçeriğinde solvent yoktur. Solvent geniş bir kullanım alanına sahip, sıvı halindeki bir maddedir. Solvent bir katı sıvıyı çözerek, çözelti oluşan bir maddedir. Solvent aynı zamanda yanı bir maddedir. Çok fazla miktarda solvente maruz kalınması durumunda göz, ciğerler ve diğer organlar tahriş olabilir. Bu yüzden birçok sakıncalı yönleri vardır. Enjeksiyon aynı zamanda çevre dostudur. Islak ve kuru zeminlerde uygulama olanağı vardır. Her iki zeminde de uygulanabilir olması kullanım alanlarını arttırmakta ve sorunları ortadan kaldırıp, kolayca çözümüne ulaşılabilmektedir. Betonu ve beton içindeki donatıyı, su ve nemin olumsuz etkilerinden korumaktadır. Böylece beton içindeki donatılar zarar görmeyerek daha büyük bir zarara yol açmadan enjekte edilerek önlenir. Diğer yalıtım malzemelerinin aksine yüzeysel değil de suyun beton içinde var olmasını engellemektedir.

Poliüretan enjeksiyon tüm yapıla alanlarının zemin betonlarında su girişlerini önlenmesinde, dışarıdan müdahale edilemeyen temel perde betonlarının izolasyonunda, klasik izolasyon yapılamayacak taş duvar ve zeminlerde, suyun geldiği yönden müdahale edilemeyecek durumda olan tüm yatay ve dikey betonlarda, su depolarına sızan suların engellemesinde, yüksek katlı binalarda dışarıdan müdahale edilemeyecek hallerde, içinden uygulamada ve vb. alanlarda kullanım alanları vardır. Bu bilgiler kapsamında birçok alanda bize ışık tutup, çalışmalarımıza kolaylık sağlayan bir yöntem olduğu katılanmış olur.

Poliüretan enjeksiyon konusunda bilgi almak için bizimle iletişime  geçebilirsiniz.

Yorum Bırakın